LKS Olimpia Brzeziny - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Ostatnie spotkanie

LZS DoruchówLKS Olimpia Brzeziny
LZS Doruchów 1:4 LKS Olimpia Brzeziny
2019-11-17, 14:00:00
    relacja »

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Statystyki drużyny

Najnowsza galeria

Olimpia - Victoria Skarszew
Ładowanie...

Kontakty

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 31, wczoraj: 359
ogółem: 2 936 791

statystyki szczegółowe

Historia

HISTORIA LKS OLIMPIA BRZEZINY



Tak to się zaczęło
Powstanie sekcji piłki nożnej klubu sportowego LKS Olimpia Brzeziny datuje się na 1998 rok. Wtedy to, z inicjatywą zrzeszenia w jednym klubie młodzieży, skupionej i trenującej do tej pory przy Szkolnym Klubie Sportowym w Szkole Podstawowej w Brzezinach, wystąpiło czworo inicjatorów : Andrzej Wojciechowski (nauczyciel w SP w Brzezinach), Przemysław Sułek (dyrektor GOKSiR Brzeziny), Józef Marszewski oraz Przemysław Kasperski.
Owocem pomysłu wyżej wymienionej czwórki stał się klub LZS Brzeziny, którego pierwszym prezesem, a zarazem trenerem został wybrany Andrzej Wojciechowski. Pomysł funkcjonowania klubu piłkarskiego zaakceptowały władze gminne z wójtem Stanisławem Jamnickim na czele.
Przez pierwsze miesiące istnienia klubu, drużyna LZS Brzeziny rozgrywa jedynie spotkania towarzyskie i sparingowe (m.in. z Prosną Kalisz, LZS Godziesze, Pelikanem Grabów), w których trener sprawdza przydatność do zespołu poszczególnych zawodników.

Sezon w juniorach
Od sezonu 1999/2000 piłkarze z Brzezin biorą już udział z regularnych rozgrywkach ligowych. Z rocznika 1981 i młodszych powstaje drużyna juniora starszego i zostaje zgłoszona do rozgrywek klasy okręgowej juniorów starszych. Inauguracyjny sezon LZS Brzeziny kończy na dobrym piątym miejscu w 12 - zespołowej stawce. Z powodu braku odpowiedniego boiska w Brzezinach swoje mecze młoda drużyna rozgrywa gościnnie w sąsiednich Godzieszach.

Wejście w dorosłą piłkę
W następnym sezonie (2000/2001) klub bierze już udział w rozgrywkach seniorskich. Bazując na młodych piłkarzach, którzy poprzedni sezon spędzili w juniorskiej lidze okręgowej, drużyna występuje w grupie II kaliskiej B - klasy. Swoje mecze rozgrywa już w Brzezinach na nowo powstałym boisku przy ul. Gimnazjalnej. Tam zajmuje ona drugie miejsce, dające prawo gry w barażach o awans do klasy A. Podopieczni Andrzeja Wojciechowskiego najpierw pokonują Zwycięstwo Biskupice Ołoboczne, a później po serii rzutów karnych ulegają Sokołom Droszew i na A - klasę muszą jeszcze poczekać.
 


Lokalna prasa o pierwszym meczu barażowym LZS - u Brzeziny 

Dwa awanse w dwa lata
Sezon 2001/2002 to sezon okraszony pierwszym w historii klubu awansem. LZS Brzeziny jest poza zasięgiem rywali, kończy sezon bez porażki i na kilka kolejek przed zakończeniem rozgrywek zapewnia sobie awans do A - klasy. Jest to również czas powołania drużyny juniora młodszego, której trenerem jest również Andrzej Wojciechowski.
 


Trener Wojciechowski wierzył w awans do A - klasy

Przed sezonem 2002/2003 drużyna zmienia nazwę na LKS Olimpia Brzeziny i startuje po raz pierwszy w nowej klasie rozgrywkowej (kaliska A - klasa, grupa II). Zmiany zachodzą również we władzach klubu. Na stanowisko prezesa zostaje wybrany Mirosław Żurawski. Ponadto w skład zarządu wchodzą : Piotr Bilski (vice-prezes), Lucjan Olczak (skarbnik), Tadeusz Rzeźniczak (sekretarz) oraz Bogdan Głąb (członek zarządu, gospodarz obiektu), zaś kierownikiem drużyny zostaje Józef Marszewski. Na walnym zebraniu z dnia 03 lutego 2003 roku członkowie podejmują także uchwałę nadaniu klubowi tożsamości prawnej. W następstwie tego Komitet Założycielski w składzie Mirosław Żurawski, Tadeusz Rzeźniczak oraz Lucjan Olczak dokonuje w Krajowym Rejestrze Sądowym rejestracji Stowarzyszenia Kultury Fizycznej LKS Olimpia Brzeziny. Dnia 21 maja 2003 roku stowarzyszenie uzyskuje oficjalny wpis w KRS o numerze 0000161935.
Zespół piłkarski skazywany przez wielu jedynie do walki o utrzymanie jest rewelacją rozgrywek. Podopieczni Wojciechowskiego kończą sezon na wysokim trzecim miejscu. Jako, że zwycięzca ligi - Orzeł Mroczeń rezygnuje z awansu, ten przypada w udziale Olimpii Brzeziny. Tym samym drugi z rzędu awans staje się faktem. Dodatkowo w dowód uznania za swoją pracę trener Andrzej Wojciechowski zostaje uhonorowany tytułem Najlepszego Trenera Powiatu Kaliskiego 2002.

Trzy lata w okręgówce
W pierwszy w kaliskiej klasie okręgowej sezon ( 2003/2004 ) Olimpia wkracza z nowym trenerem. Dotychczasowego trenera Andrzeja Wojciechowskiego, który przyjął ofertę IV-ligowego KKS - u Kalisz i tam podjął pracę, zastępuje grający trener Sławomir Szmaj.


 
Olimpia Brzeziny pod wodzą Sławomira Szmaja

Sławek Szmaj pracuje na stanowisku pierwszego trenera Olimpii tylko jedną rundę. Od wiosny ponownie zespół obejmuje Andrzej Wojciechowski, który kończy z Olimpią sezon na 12. miejscu, gwarantującym ponowne występy w okręgówce.
 


Olimpia ponownie z Andrzejem Wojciechowskim na ławce trenerskiej

Rozgrywki klasy okręgowej sezonu 2004/2005 można nazwać powtórką z rozrywki. Jesień na ławce trenerskiej rozpoczyna jeden szkoleniowiec (Wojciechowski), natomiast na wiosnę pracuje już kto inny. Tym razem jest to Andrzej Strzelczyk z Ostrowa Wlkp. Jemu, podobnie jak rok wcześniej Wojciechowskiemu, udaje się zachować ligowy byt dla klubu z Brzezin. Olimpia zajmuje 11. miejsce i może trzeci rok z rzędu występować w kaliskiej okręgówce.
 
 
Andrzej Strzelczyk (pierwszy z prawej) za utrzymanie Olimpii w klasie okręgowej został doceniony przez władze gminne
 
Kolejny sezon w kaliskiej klasie okręgowej to, a jakże, ponowne deja vu z dwóch poprzednich lat. Andrzej Strzelczyk zostaje zimą zluzowany na rzecz grającego trenera Krzysztofa Goja z Kalisza, któremu w prowadzeniu drużyny pomaga ojciec Janusz Goj. Niestety tym razem nie ma już bajkowego happy endu. Zespół Krzysztofa Goja zajmuje w końcowym zestawieniu przedostatnie miejsce i zostaje zdegradowany do niższej ligi.

Lata chude
Fatalna passa Olimpii trwa w kolejnym sezonie (2006/2007). Na skutek katastrofalnych wyników zarząd dziękuje za współprace Krzysztofowi Gojowi i zatrudnia doświadczonego i rozpoznawalnego w regionie trenera - Henryka Torbusa. Temu, przysłowiowym rzutem na taśmę, udaje się zachować w Brzezinach A - klasę. Jadnak runda jesienna sezonu 2007/2008 jest równie mizerna jak ta sprzed roku. I tym razem włodarze klubu decydują się na zmianę na trenerskiej ławce. Jedynym pozytywnym akcentem w tym okresie jest utworzenie drugiej grupy młodzieżowej - trampkarza starszego - prowadzonej przez Artura Nawrocika.

Era Ciamciaka
Torbusa zastępuje równie znany w środowisku Zbigniew Ciamciak, który ma po raz kolejny zapewnić utrzymanie Olimpii w gronie A - klasowców.


 
Trener Zbigniew Ciamciak

Wybór Ciamciaka na trenera okazuje się strzałem w dziesiątkę. Drużyna zostaje zupełnie przez kaliskiego szkoleniowca odmieniona. Olimpia notuje bardzo dobrą rundę wiosenną i spokojnie zachowuje ligowy byt.
Rok 2008 jest jubileuszem 10-lecia powstania klubu LKS Olimpia Brzeziny. Z tej okazji przed rozpoczęciem nowego sezonu władze klubu organizują pokazowy turniej, gdzie obok gospodarzy prezentują się drużyny z Opatówka, Kraszewic oraz Godziesz. W tej imprezie Olimpia okazuje się niezbyt gościnna i zwycięża rywali.
 


Zwycięska Olimpia w dniu obchodów 10 - lecia powstania klubu

W rozgrywkach 2008/2009 Olimpia pod wodzą Zbigniewa Ciamciaka jest już liczącą się siłą w grupie II kaliskiej A - klasy. Drużyna nie schodzi poniżej wysokiego poziomu, co owocuje trzecią lokatą w końcowym zestawieniu. Tutaj, podobnie jak w sezonie 2002/2003, pojawia się szansa awansu do klasy okręgowej. Druga na finiszu rozgrywek ekipa LZS Trzcinica rezygnuje z występów w wyższej lidze i automatycznie okazję awansu otrzymuje LKS Olimpia Brzeziny. Jednak zarząd tym razem nie decyduje się na występ w okręgówce. Nowy sezon piłkarze z Brzezin, z trenerem Zbigniewem Ciamciakiem na ławce, rozpoczynają w klasie A, grupie I.
 


Olimpia Brzeziny w sezonie 2008/2009
 
W rozgrywkach  2009/2010 brzezińscy seniorzy potwierdzają status mocnego A-klasowca. Kończą je na 4 .  miejscu, ulegając jedynie GKS Jaraczewo, CKS Zbiersk i CKS Zduny. W Brzezinach coraz głośniej mówi się o włączeniu w przyszłym sezonie do walki o ponowny awans do klasy okręgowej.
Na początku 2010 roku dochodzi też do pierwszych od 7 lat zmianach w klubowych władzach. Na skutek walnego zebrania sprawozdawczo - wyborczego w dniu 19 lutego 2010 członkowie stowarzyszenia powołują nowy zarząd w składzie : Mirosław Żurawski (prezes), Wiesław Wieczorek (wiceprezes), Marcin Adamczyk (skarbnik), Łukasz Głąb (sekretarz), Radosław Sikora, Lechosław Marciniak, Sebastian Zmyślony (członkowie zarządu).
 
 
Sezon 2010/2011 podopieczni Zbigniewa Ciamciaka rozpoczynają z nastawieniem uzyskania, po raz drugi w historii, promocji do kaliskiej klasy okręgowej. Cel ten udaje się zrealizować. Olimpia na finiszu rozgrywek daje wyprzedzić się jedynie drużynie CKS Zduny i z 2-go miejsca w tabeli uzyskuje upragniony awans. Ponadto juniorzy młodsi, również prowadzeni przez trenera Ciamciaka, wygrywają rozgrywki w swoim roczniku. Tym samym sezon 2010/2011, ze sportowego punktu widzenia, staje się jednym z najlepszych w dotychczasowej, 13-letniej działalności klubu z Brzezin.
 
 
Trener Zbigniew Ciamciak i prowadzeni przez niego juniorzy młodsi z rocznika 1993 - 1995
 
Drugie podejście w okręgówce
Ponowny start Olimpii w kaliskiej klasie okręgowej (tj. 2011/2012) bliźniaczo przypomina pierwsze podejście brzezinian do tego szczebla rozgrywek. Drużyna niemal cały sezon balansuje na granicy utrzymania. 12 miejsce na finiszu ligi daje w rezultacie utrzymanie i zachowanie statusu drużyny grającej w okręgówce.
Rok 2012 to również dwa ważne organizacyjnie wydarzenia w życiu klubu z Brzezin.
W marcu do ponownych przetasowań dochodzi wśród włodarzy stowarzyszenia. Stanowisko prezesa zachowuje Mirosław Żurawski, zmiany zachodzą jednak na innych stanowiskach. Wiceprezesem zostaje Marcin Wieczorek, do zarządu, w funkcji członków wchodzą Andrzej Zmyślony, Dawid Szulc i Wiesław Wieczorek. Stanowisko skarbnika i sekretarza mają ponownie pełnić Marcin Adamczyk i Łukasz Głąb.
W maju rozpoczyna się modernizacja stadionu w Brzezinach. Prace remontowe kończą się z dniem 31 lipca 2012, ale stadion na rok wyłączony jest z użytkowania. W związku z tym seniorzy zmuszeni są do rozgrywania swoich meczów, najpierw na stadionie w Opatówku, potem w Kaliszu (KS Prosna), zaś grupy młodzieżowe korzystają z boiska w Godzieszach.
 
 
Zmodernizowana płyta boiska wyposażona w system nawadniający
 
Ostre pikowanie w dół i zmiana trenera
Fatalnie rozpoczyna Olimpia drugi od czasu awansu sezon w klasie okręgowej. Na półmetku rozgrywek brzezińscy seniorzy znajdują się na dnie tabeli, z zaledwie sześcioma punktami na koncie. Po ostatnim meczu rundy w Krotoszynie do dymisji podaje się trener Zbigniew Ciamciak, któremu coraz ciężej zapanować nad bardzo źle grającym zespołem. Dymisję zarząd klubu przyjmuje, kończąc tym samym długą, bo aż 6-letnią przygodę kaliskiego szkoleniowca z brzezińska piłką. 
Rundę rewanżową Olimpia rozpoczyna już z nowym trenerem na ławce. W rezultacie długich i żmudnych poszukiwań (prowadzone są rozmowy m.in. z byłym trenerem Olimpii Andrzejem Wojciechowskim) wybór pada na 37-letniego Marcina Rubasa. Kaliszanin, wychowanek KS Prosna, który w CV ma choćby rolę asystenta w II-ligowej Calisii Kalisz, ma uporządkować grę brzezińskiej drużyny i skierować ją na właściwe, zwycięskie tory.
 
 
Trener Marcin Rubas

Spadek i przebudowa drużyny

Misja utrzymania Olimpii w gronie zespołów kaliskiej okręgówki okazuje się filmową mission impossible. Drużyna z hukiem spada do klasy A. Jednocześnie z zespołem żegna się kilku doświadczonych graczy, a w Brzezinach decydują się na gruntowną przebudowę składu. Ma być on mieszanką doświadczenia, który zapewnić mają ograni na ligowych boiskach zawodnicy oraz młodzież, która zostaje ściągnięta z bardzo perspektywicznego zespołu juniora młodszego.

Decyzja o reorganizacji składu okazuje się jak najbardziej słuszna. Zdolna młodzież szybko uczy się seniorskiej piłki i robi błyskawiczne postępy. Swój pierwszy sezon (2013/2014) przebudowana ekipa kończy w środku A-klasowej stawki (8. miejsce). Progres w drużynie widać jednak z rundy na rundę i kolejną kampanię Olimpia kończy tuż za podium, a apetyty na jeszcze lepszy wynik w Brzezinach rosną.

Wejście smoka Dariusza Smolińskiego

Sezon 2015/2016 ma być kolejnym krokiem w rozwoju drużyny, która ma włączyć się do walki o ponowny awans do klasy okręgowej. Z tym zadaniem zespół ma się zmierzyć jednak pod wodzą nowego trenera. Marcina Rubasa, który dość niespodziewanie sam zrezygnowała z prowadzenia brzezińskich seniorów, zastępuje Dariusz Smoliński, były zawodnik m.in. KKS-u Kalisz i LKS-u Gołuchów. Mimo, że to dopiero jego pierwszy sezon w roli trenera w seniorskiej piłce popularny Smoła wyzwanie w postaci walki o okręgówkę podejmuje. Jak się później okazuje z doskonałym skutkiem. O ile bowiem pierwsza runda w wykonaniu Olimpii jest obiecująca (4. miejsce), o tyle wiosną podopieczni Dariusza Smolińskiego nie mają już sobie równych. Brzezinianie wygrywają 12 spośród 13 meczów rundy rewanżowej, a jedyne punkty tracą pechowo remisując z LZS Czajków. Tym samym Smoła zalicza w Brzezinach prawdziwe wejście smoka, a brzezińska młodzież, która już w zdecydowanej większości stanowi trzon zespołu, otrzymuje możliwość sprawdzenia swoich sił w klasie okręgowej, do której to wkroczyła z iście młodzieńczą fantazją i brawurą.

Nadrzędnym celem sportowym na pierwszy po 3-letnim rozbracie z okręgówką sezon jest jak najszybsze zapewnienie sobie utrzymania w lidze i, co równie ważne, dalszy rozwój wciąż młodej drużyny. Początkowo drużyna w realiach klasy okręgowej funkcjonuje dobrze, bądź bardzo dobrze. Podopieczni Dariusza Smolińskiego graja bez kompleksów, mając przy tym przebłyski kapitalnej gry, o czym przekonuje się choćby późniejszy zwycięzca ligi LKS Gołuchów ulegając w Brzezinach beniaminkowi.  Olimpia kończy ostatecznie sezon 2016/2017 na bezpiecznym 11.miejscu.

W następnym nie jest już niestety tak kolorowo. Ekipa, która potrafiła sprawiać w lidze problemy najlepszym traci błysk, w efekcie czego zimą musi ponownie martwić się o ligowy byt, a trener Dariusz Smoliński decyduje się odejść nie dokańczając sezonu.

Krótkie epizody Bodusza i Tomaszewskiego

Prowadzenie drużyny, a co za tym idzie utrzymanie w Brzezinach okręgówki Zarząd klubu powierza młodemu kaliskiemu szkoleniowcowi Mateuszowi Boduszowi. O ile cel nadrzędny udaje się zrealizować, o tyle na jakości drużyna nie zyskuje. W związku z tym, po zaledwie jednej rundzie na stanowisku pierwszego trenera, z zespołu odchodzi Mateusz Bodusz. W nowy sezon 2018/2019 Olimpia ma wkroczyć pod wodzą Piotra Tomaszewskiego.

 

Historię przygotował : Łukasz Głąb 


Artykuł jest własnością autora. Jego kopiowanie, rozpowszechnianie oraz używanie bez jego zgody zabronione.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zegar

Reklama

WSPIERAJĄ NAS

Urząd Gminy Brzeziny

METALCRAFT

STEMPIEŃ Centrum Budowlane

SPORT CENTRUM

AGMAR

BSZK

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
LZS Cielcza 3:1 Grom Golina
GKS Rychtal 0:1 Wisła Borek Wielkopolski
Pelikan Grabów 2:1 Victoria Skarszew
Ogniwo Łąkociny 0:2 Barycz Janków Przygodzki
GKS Grębanin 1:1 WKS Witaszyce
Biały Orzeł Koźmin Wielkopolski 3:0 Zieloni Koźminek
LKS Czarnylas 4:2 Strażak Słupia
LZS Doruchów 1:4 LKS Olimpia Brzeziny

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16

Kalendarium

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

26

04-2024

piątek

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.